The Intrepid Explorer Living – Life – Large Jan. 25, 2024

Courtesy photo
Some people advocate for discontinuing the penny because the cost of producing a single penny has been more than its face value for years. In fact, it costs about 3 cents to make each penny. Therefore, with inflation affecting the cost of raw materials, labor and distribution, producing a penny is becoming even more expensive. The United States lost over $93 million producing the coin last year, which is only a tiny gnat on the ass of our Nation’s $34 trillion dollar debt.

If you wish to see more...

Subscribe now